Diğer Haberler
İş güvenliğinde sıcaklık ve değerler
İş güvenliğinde sıcaklık ve değerler

Sıcağa bağlı hastalık riskini en aza indirmeyi amaçlayan maruz kalma sınırları, çoğu işyeri için eyalet ve bölge hükümetleri tarafından belirlenir.

 

Örnek olarak, hava sıcaklığı 8 saatlik bir çalışma süresi boyunca 27.0ºC olarak ölçülmüştür. İşçi, sıcak koşullara alışık değildir (yani, kabul edilmemiş) ve orta derecede ağır temizlik görevleri (örneğin, yerleri ve duvarları fırçalamak) yapmaktadır. Bu, iklime alışmış bir işçinin bu işi 8 saatlik bir sürenin yaklaşık %25 ila 50'si içinde yapabileceğini göstermektedir. "Dinlenme molası", diğer iş görevlerini içerir, yüksek aktivite veya çaba gerektiren aktivitelere karşı ihtiyatlı davranır, çünkü bu aktiviteler bir kişinin vücudunun etkili bir şekilde soğumasına izin vermeyebilir.

 

Sıcak veya soğuk hissi şunlara bağlıdır:

 

  • Hava sıcaklığı.
  • Bağıl hava nemi.
  • Çevrede sıcak veya soğuk nesnelerin varlığı.
  • Hava hareketinin varlığı (esinti, havalandırma).
  • Fiziksel çaba.
  • Giyim.

 

Çeşitli mesleki ısı maruziyetini ölçme yöntemleri, bu çevresel faktörleri birleştirerek genel ısı yükünün bir ölçüsü olarak tek bir sayı elde eder.

 

Isıya bağlı hastalık riski şu yollarla azaltılabilir:

 

  • Daha serin bir iş yeri sağlamak için mühendislik kontrolleri.
  • Çalışanların maruziyetini azaltmak için güvenli çalışma uygulamaları.
  • Çalışanları ısı hastalıklarını tanımak ve önlemek için eğitmek.

 

Mühendislik kontrolleri

Mühendislik kontrolleri, aşırı ısı maruziyetini azaltmanın en etkili yoludur. Aşağıdaki örnekler, ısıya maruz kalmayı azaltmak için bazı mühendislik yaklaşımlarını göstermektedir.

 

Metabolik Isı Üretimini Azaltma (vücut tarafından üretilen ısı): Görevlerin otomasyonu ve mekanizasyonu, ağır fiziksel çalışma ihtiyacını ve bunun sonucunda vücut ısısının birikmesini en aza indirir.

Sıcak Yüzeylerden Yayılan Isı Emisyonunun Azaltılması: Sıcak yüzeylerin, bu sıcak yüzeyden işyerine yayılan ısı miktarını azaltan alüminyum veya boya gibi düşük emisyonlu malzemeden tabakalarla kaplanması.

Sıcak Yüzeylerin İzolasyonu: İzolasyon, ısı kaynağı ile çalışma ortamı arasındaki ısı alışverişini azaltır.

Kalkan: Kalkanlar yayılan ısının iş istasyonlarına ulaşmasını engeller. İki tür kalkan kullanılabilir. Paslanmaz çelik, alüminyum veya diğer parlak metal yüzeyler, ısıyı kaynağa doğru geri yansıtır. Siyah yüzeyli alüminyumdan yapılmış su soğutmalı ceketler gibi emici kalkanlar ısıyı etkili bir şekilde emebilir ve taşıyabilir.

Havalandırma ve İklimlendirme: Havalandırma, yerel iklimlendirme ve soğutmalı gözlem kabinleri, serin çalışma istasyonları sağlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Soğutulmuş gözlem kabinleri, çalışanların ekipmanı izlemelerine izin verirken kısa süreli yoğun ısıya maruz kaldıktan sonra soğumalarına izin verir.

Nemin Azaltılması: Klima, nem alma ve açık sıcak su banyolarının, kanalların ve sızdıran buhar vanalarının ortadan kaldırılması nemi azaltmaya yardımcı olur.

 

Kişisel koruma

Sıradan giysiler, çevreleyen sıcak yüzeylerden yayılan ısıya karşı bir miktar koruma sağlar. Aşırı sıcak koşullarda çalışmak için özel olarak tasarlanmış ısı koruyucu giysiler mevcuttur. Sıcak ve nemli işyerlerinde hafif giysiler, maksimum cilt maruziyetine ve ter buharlaşmasıyla etkili vücut soğumasına izin verir.

 

Çok sıcak, kuru iç ortamlar ile soğuk kış dış ortamları arasında gidip gelen işçiler, uzun iç çamaşırlarının aşırı sıcaklıkları ılımlı hale getirdiğini fark ediyor.

 

Çalışma, erimiş metaller ve sıcak fırınlar gibi çok sıcak nesneler söz konusu olduğunda radyasyonu emen göz koruması gereklidir.

 

Nasıl uyum sağlanır?

Vücut, iklimlendirme adı verilen bir süreçle yeni bir termal ortama uyum sağlar. Tam ısı alışma işlemi genellikle altı ila yedi gün sürer, ancak bazı kişilerin daha uzun süreye ihtiyacı olabilir. İklimlendirme kaybı, bir kişi sıcak bir ortamdan kalıcı olarak uzaklaştığında kademeli olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte, uzun bir hafta sonundan sonra bile ısı toleransında bir azalma meydana gelir. Azalan ısı toleransının bir sonucu olarak, çoğu zaman kimsenin haftanın ilk günü çok sıcak koşullarda çalışması tavsiye edilmez.

 

Yeni çalışanlar, tam bir iş yükü üstlenmeden önce ortama alışmalıdır. Normal iş yükünün yaklaşık yarısının yeni bir çalışana işin ilk gününde atanması ve sonraki günlerde kademeli olarak artırılması tavsiye edilir.

 

İyi eğitilmiş, fiziksel olarak zinde çalışanlar, sıcağı fiziksel durumu kötü olan insanlardan daha iyi tolere etseler de, zindelik ve eğitim iklime alışmanın yerini almaz.

 

Bazı ilaçlar iklimlendirmeye müdahale eder. Örneğin hipotansifler (düşük tansiyona neden olan ilaçlar), idrar söktürücüler, antispazmodikler, yatıştırıcılar, sakinleştiriciler, antidepresanlar ve amfetaminler vücudun sıcağa karşı koyma yeteneğini azaltır. İşçiler, sıcak ortamlarda çalışıyorlarsa, bir ilacın kendileri için uygunluğu konusunda bir doktor tavsiyesi almalıdır. Alkol tüketimi de iklime uyum sağlamayı engeller.

 

Mümkünse, sıcak ortamlardaki işçiler kendi çalışma ve dinlenme programlarını belirlemeye teşvik edilmelidir. Sıcak proses ekipmanının acil onarımları gibi seyrek veya düzensiz görevler, genellikle ısıya maruz kalmaya neden olur. Deneyimli çalışanlar, genellikle ısı gerilimini değerlendirebilir ve maruziyetlerini buna göre sınırlayabilir. Deneyimsiz işçiler, ısı gerilimi belirtilerinin görüldüğü noktanın ötesinde çalışmaya devam edebileceklerinden özel bir ilgiye ihtiyaç duyabilir.

 

İnsanlar genellikle kendi ısı stresi ile ilgili semptomlarını fark edemezler. Hayatta kalmaları, iş arkadaşlarının bu semptomları fark etme ve zamanında ilk yardım ve tıbbi yardım alma becerisine bağlıdır.

 

Tuz ve Sıvı Takviyeleri: Çok sıcak bir ortamda çalışan kişi ter yoluyla su ve tuzu kaybeder. Bu kayıp su ve tuz alımı ile telafi edilmelidir. Sıvı alımı sıvı kaybına eşit olmalıdır. Ortalama olarak, sıvı kaybını telafi etmek için her saat yaklaşık bir litre su gerekebilir. İş sahasında bol miktarda soğuk (10-15 ° C) içme suyu bulunmalı ve işçiler, susamış olsalar bile her 15 ila 20 dakikada bir su içmeye teşvik edilmelidir. Alkol vücudu susuzlaştırdığı için alkollü içecekler ASLA alınmamalıdır.

 

İklime alışmış bir işçi terinde nispeten az tuz kaybeder ve bu nedenle normal diyetteki tuz genellikle vücut sıvılarındaki elektrolit dengesini korumak için yeterlidir. Sürekli ve tekrar tekrar terleyebilen, uyumsuz işçiler için, yiyeceğe ek tuz kullanılabilir. Tuz vücut sistemine su veya diğer sıvılar kadar hızlı girmediği için tuz tabletleri önerilmez. Çok fazla tuz, vücut ısısının yükselmesine, susuzluğun artmasına ve mide bulantısına neden olabilir. Tuz kısıtlamalı diyet uygulayan işçiler, ek tuz ihtiyacını doktorlarıyla tartışmalıdır.

 

Spor içecekleri, meyve suyu, vb: Vücut sıvıları ve elektrolitlerin yerini alması için özel olarak tasarlanmış içecekler alınabilir, ancak çoğu insan için ölçülü kullanılmalıdır. Fiziksel olarak çok aktif meslekleri olan çalışanlar için faydalı olabilirler, ancak diyetinize gereksiz şeker veya tuz ekleyebileceklerini unutmayın. Suyla yarı yarıya seyreltilmiş meyve suyu veya spor ve elektrolit içecekler bir seçenektir. Alkol veya kafein içeren içecekler, vücudu kurutacağı için asla alınmamalıdır. Çoğu insan için su, yeniden hidrasyon için en etkili sıvıdır.

 

Acil Durum Eylem Planı: Ekstrem ortamlarda bir acil durum planına ihtiyaç vardır. Plan, etkilenen işçilere ilk yardım ve tıbbi bakım sağlamaya yönelik prosedürleri içermelidir.

 

İş ayakkabısından, kafa koruyuculara, koruyu gözlüklerden iş ayakkabılarına ve daha fazlasını için galerimize göz atın!