Diğer Haberler
İkaz Yeleği Giymenin Önemi
İkaz Yeleği Giymenin Önemi

 

İnşaat alanları çok tehlikeli yerler olabilir. İnşaat bölgelerinde çalışan birçok insan, potansiyel olarak düşebilecek ve onları yaralayabilecek büyük miktarda kaya ve toprağı hareket ettiren büyük makinelerin yakınında çalışıyor. İş sahalarında neden olunan ve sıklıkla göz ardı edilen diğer yaralanmalar, bir inşaat alanının yakınından geçerken sivillerin veya işçi olmayanların başına gelen kazalardır.

Yaralanmanın önlenmesi için bir ikaz yeleğinin kullanılması gereklidir, çünkü bunlardan birini giymek işçilerin görünürlüğünü artıracaktır. Giysinin üzerindeki yansıtıcı bantlar ve yoğun floresan turuncu ve sarı kumaşlar, onu kullanan kişinin belli bir mesafeden net bir şekilde görülmesini sağlamaya yardımcı olur. Kullanıcı kolayca görülebiliyorsa, bir aracın çarpma olasılığı önemli ölçüde azalacaktır.

Bu koruyucu yelekler görünürlüğü artıracaktır. İkaz yeleği giyen kişi, otoyolda oldukça görünür kalarak istenmeyen yaralanmaları önleme şansını  artıracak ve buna bağlı olarak yolda daha az kaza meydana gelecektir. Bu öğeler, kullanıcının diğer yol kullanıcıları tarafından fark edilmesini sağlayan yansıtıcı şeritlere sahiptir. Bu tür bantlar veya şeritler ışığı yaklaşan sürücülere ve kişilere yansıtarak dikkatin çoğunu kullanıcıya verir. Bu sayede sürücüler, bir kişiye çarpmayı önlemek için hızlarını yeterli sürede azaltabilirler.

Artan motorlu araç kullanımından dolayı, inşaat yol kenarı yaralanmaları ve ölümleri bugünlerde inanılmaz derecede yaygın. İkaz yeleği gibi basit ihtiyati kıyafetlerle bu ölüm ve yaralanmalardan binlercesi kesinlikle önlenebilir.

İnsanlar sadece yelek giymezlerse ciddi şekilde yaralanmazlar, aynı zamanda güvenlik kıyafetleri sağlanmadıysa işveren veya şirket aleyhine dava açma hakları bulunmaktadır. Yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak tıbbi harcamalar binlerce, hatta yüzbinlerce TL’ye kadar yükselebilir ve şirket ihmal için de ücretlendirilebilir.

İkaz yelekleri sadece uygun fiyatlı olmakla kalmaz, aynı zamanda oldukça rahattır. Bir işçinin refahı işverenin önceliği olmalıdır, ancak işçinin giysilerle rahat olduğundan emin olmak da çok önemlidir. Konfor, bir çalışanın, rahatsız edici ekipman nedeniyle çok fazla ara vermeden bir görevi en iyi şekilde tamamlayabilmesini garanti edecek.

İnşaat işleri çok fazla hareket gerektirdiğinden konfor oldukça zorunludur.

Artık ikaz yelekleri uygun fiyatlı, hafif ve rahat. Giymemek için hiçbir mazeret yok.

İkaz yeleklerimize göz atmak için tıklayın.