Diğer Haberler
Zeminin derecesi
İş sahaları dahilinde ağır çalışma ortamlarında sıklıkla karşılaşılan sorunlardan olan ayak ve bacak yaralanmaları için tedbiri elden bırakmamak bu konuların en başında gelen ayrıntılardandır. Bilindiği gibi inşaat sahalarında, metal sanayi ortamlarında hatta maden ocakları gibi çalışma alanlarında iş güvenliği hususu titizlikle yaklaşılması gereken bir konudur.Bir düşünün… Yüklü miktarda cisimlerin ayak üzerine düşmesi, çeşitli kimyasal sıvıların bacağa ya da ayağa temas etmesi ne gibi problemleri beraberinde getirebilir? Şüphesiz ki oldukça ciddi sağlık kayıplarını ardına sıralar. Yüzeyi sıcak ortamlarda çalışmak, sivri cisimlerin üzerine basmak ya da kaygan bir zemin üzerinde çalışıyor olmak gibi olumsuz durumlarda imdadınıza yetişecek olan başlıca bir koruma kalkanıdır iş ayakkabısı… Çalıştığınız saha düzeyine uygun olarak seçeceğiniz iş ayakkabınız sizleri yaşanması ihtimal birçok sıkıntıdan uzak tutar. Yapmanız gereken ise çok basit. Başlangıç  iş ayakkabısı olarak elinize bir liste alın ve detaylarınızı oluşturmaya başlayın. Örneğin; çalışacağınız ortamın ısı, sıcaklık, vb değerlerini, ne gibi maddelerle temas halinde olunduğunu, ne kadar zaman diliminde o ortamda çalışılacağını, ayakkabınızın iç mi yoksa dış mekanda mı kullanılacağını mutlaka not edin.
 
Zeminin ne derece tehlikesinin olduğunu da eklemeyi unutmayın tabii… Örneğin kaygan bir yüzeyde mi çalışmaktasınız? Etrafınızda bedeninize zarar gelebileceğini düşündüğünüz çivi, vb. sivri nesneler mi var?  En son kontrol edilecek kısım ise ayakkabınızın iç ve dış yapısı, yüzey ve tabandan oluşan kısımlarının ayrıntısı önemlidir. Tercih edilen iş ayakkabınızda kişisel koruyucu ekipmanlar beraberinde Avrupa Birliği’ne uygun nitelikte üretilmiş olması büyük önem taşır.  Beta iş olarak belirtmiş olduğumuz her türlü detayı titizlikle üreterek siz değerli müşterilerimize iyiyi değil, en iyiyi sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Hafiflik, yumuşaklık  konfor, dayanıklılık, darbeye ve batmalara karşı en iyi şekilde dayanım, antistatiklik gibi unsurları birincil unsur olarak gören Demir Kundura’nın sizlere bir mesajı var. Çalışma ortamınızda kendinizi sigortalamaya ne dersiniz? Hayatınız iş elbiseleri bizim için önemli.  Bu sorunun yanıtından önce neden iş ayakkabısı giyilmeli sorusunu yanıtlamamız daha doğru olacaktır. İş ayakkabıları, gerek endrüstriyelmekanlarda gerekse de ticari faaliyetlerin yapıldığı mekanlarda ayaklara ya da parmaklarınızın üzerine herhangi bir zarar gelmemesi adına (cisim düşmesi, ezilme, yaralanma, yanma, vs…) üretilmiştir.

İş güvenlik ayakkabısı seçiminde dikkat etmeniz gereken ayrıntı, normal hayatta tercih ettiğiniz ayakkabılardaki gibi derinin yumuşak ve esnekliği ön planda olmalıdır. Çalışırken ayaklarınız rahat etmeli… Mümkün olduğunca hafif ayakkabıları tercih edin. İdeal olan 1 kg civarındadır. Ayakkabıları kullanmaya başladığınız andan itibaren temizliğine ve hijyenine son derece önem vermelisiniz. Örneğin; bulaşması ihtimal olan her türlü kimyasal üründen koruyun. Bulaşması halinde nemli bir bezle silerek, muhafaza edin. Temizleme esnasında kesinlikle sivri ve keskin cisimler kullanılmamalıdır. Belirli dönemler dahilinde gerekli boyama ve cilalama işlemleri yapılmalıdır. Ayakkabınızı yüksek ısıdan uzak tutmaya çalışın. Yoğun bir şekilde ıslanması halinde serin bir ortamda kurumaya bırakın.İş güvenlik ayakkabılarını orijinal kutularıyla taşımaya ve saklamaya özen gösterin. İş ayakkabılarının üzerine ağır nesneler bırakmayın. İş ayakkabıları, eğer uygun koşullarda kullanılırsa uzun yıllarca kullanabilme şansınız artar. Ayakkabınızı zedelemekten kaçının.
 
Arka yani topuk kısmına basmayın. İş ayakkabılarınızı gerektiği şeklin dışında kullanmayınız. Aksi halde her türlü riskle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu arada hatırlatmakta yarar var.  Çok sıkı ya da ağır bir şekilde giyilen ayakkabıların ayaklarda mantara yol açabileceği düşünülmektedir. Bu sebeple hijyeni de arka planda tutmamalıyız. Ayaklarınızı her gün yıkamaya özen gösterin. Yıkama sonrasında kurulama da önemlidir. Tür olarak pamuklu ve yünlü çorapları tercih edin.